Nokia’nın uzun bir süredir akıllı telefon pazarına dönüş yapacağı konuşuluyordu. Birçok Nokia modelinin ise prototip çizimler ile piyasada dolaştığı herkesin malumu. Uzun süredir kod adlarıyla piyasada dolaşan Nokia, resmen MWC 2017 de Nokia 6 olarak karşımıza çıkmıştı

Artık kesinlik kazanan model yaklaşık 250 usd fiyat etiketiyle satışa sunuldu. Şimdilik sadece Çin‘ de jd.com üzerinden satılan Nokia 6, şubat ayında MWC‘de yeni modelleri olan 3 ve 5 ile birlikte tanıtılmıştı. Nokia 6‘nın dizaynı oldukça sade ve şık olarak gözüküyor. Nokia 6’nın teknik özellikleri ise;

5.5″ 1920×1080 piksel çözünürlüğünde 2.5D kavisli cam tasarımına sahip ekran, Qualcomm Snapdragon 430 ve sekiz çekirdekli işlemci yanı sıra Adreno 505 grafik işlemci içeriyor. Nokia 6, 4GB sistem belleğine sahip ve dahili hafızası 64 GB. f/2.0 lens içeren 16 MP arka kamera ve yine f/2.0 lens içeren 8 MP ön kameraya sahip. İşletim sisteminin ise, Nougat ın 7.1.1 versiyonu olduğu göze çarpıyor.

Alüminyum 6000 serisi materyal kasaya sahip olacağı belirtilen Nokia‘nın oldukça sağlam bir yapıya sahip olduğunu söyleyebilirim.

İşlemcisine bakınca amiral gemisi bir model olabileceğini söylemek zor. Ancak şu bir gerçek ki, yılların efsane telefon markası, ilk akıllı telefonların öncülerinden olan marka geri dönüyor diyebiliriz. Avrupa ile aynı anda ülkemizde satışa sunulacak modeller ile ilgili olarak, Türkiye’ de satışa çıkarılmasına az bir zaman kaldığını söyleyebilirim.

 

Nokia’nın bu geri dönüşü akıllı telefon piyasasına ne gibi bir hareket getirecek? Pazar payları nasıl etkilenecek? Hep birlikte göreceğiz.

@ardameric

YORUM YAZ

Yorumunuzu buraya girebilirsiniz.
Lütfen adınızı buraya girin