Ücretli abonelik sistemi ile hizmet veren YouTube servisi YouTube Premium, uzun bir sürenin ardından Türkiye’de hizmet vermeye b

Ücretli dizi ve film platformlarının pazarının dikkat çekici yükselişiyle birlikte YouTube, 2010 yılının başından bu yana ücretli abonelik sistemine dayanan bir servis üzerinde çalışmalarını sürdürdü. 2014 yılında karşımıza müzik odaklı Music Key servisi çıkmıştı, 2015 yılında bu servis tüm içerik tarzlarını karşılayacak şekilde YouTube Red olarak farklı bir isim ile tanımlanmıştı. Bundan yaklaşık 14 ay önce, 17 Mayıs 2018’de ise YouTube Premium yayın hayatına merhaba dedi.

ABD, Avrupa ve Asya’da bazı ülkelerde kullanıma sunulan YouTube Premium, tıpkı Netflix ve benzeri örnekleri gibi aylık ücret ödeyerek özel içeriklere ulaşma fırsatı sundu. Böylece içerik üreticileri, reklam gelirlerine ortaklık modeli dışında ikinci bir gelir kaynağına kavuşmuş oldu. Ayrıca izleyiciler, daha kaliteli içeriklere reklamsız şekilde ulaşma fırsatını da yakaladılar. Üstelik bu hizmetin içerisine Spotify için büyük rakip olarak gösterilebilecek YouTube Music de dahil edildi.

YouTube Premium özellikleri:

 • Tamamen reklamsız YouTube deneyimi,
 • Spotify rakibi sayılabilecek olan YouTube Müzik uygulamasına erişim, arka planda müzik dinleme, çalma listeleri oluşturma ve paylaşma,
 • Netflix benzeri olan sadece Premium kullanıcılarına özel YouTube Originals içeriklerine erişim, 
 • Standart YouTube videolarını izlerken “picture in picture” yani “resim içinde resim” şeklinde farklı uygulamalarda gezinirken kullanabilme,
 • İstenilen kanalın videolarını indirme ve dahili hafızadan izleme, 
 • Abone olunan kanalların son videolarını otomatik olarak indirme,

YouTube Premium Türkiye fiyatı:

YouTube Premium, Türkiye’de sunacağı tüm bu hizmetleri 4 farklı paket halinde sunuyor. Tüm paketlerin ilk 4 ayı ise tamamen ücretsiz.

 • Tek kişilik bireysel abonelik paketi: 16,99 TL 
 • 5 kişilik aile abonelik paketi: 25,99 TL
 • Yalnızca YouTube Müzik aboneliği (Bireysel): 13,99 TL
 • Yalnızca YouTube Müzik aboneliği (Aile): 20,99 TL

YouTube Premium’a nasıl abone olunur?

 • Abone olmak için yapılması gereken işlemler çok basit. Bilgisayar ortamında YouTube anasayfasından sol taraftaki menüyü açın, alt bölümde “YouTube Premium” sekmesine tıklayın. 
 • Mobil uygulamada ise, sağ üstte bulunan profil simgesine dokunarak, “Ücretli Üyelikler” bölümünü açın,

Her iki seçenekte de yukarıda bahsedilen paketler listelenecek. Listeden dilediğinizi seçip, banka ya da kredi kartını bilgilerinizi girerek YouTube Müzik ve YouTube Premium‘u kullanmaya hemen başlayabilirsiniz. Bu işlemlerden önce ilk 4 ay ücretsiz deneyim hakkınız olduğunu unutmadan uygulamayı deneyimlemeye hemen başlayabilirsiniz.

YouTube Premium sayfasına ulaşmak ve abone olmak için tıklayın.

@HandeArpaligil

PAYLAŞ
Önceki İçerikTürkiye’nin Uygulamaları Turkcell’den
Sonraki İçerikAile Saati için Ekranları #haydikapatalım
Kendisi 1999 yılından itibaren teknoloji sektörünün içinde bulunmaktadır. Değişik kademelerde yöneticilik yapmış ve birçok ünlü teknoloji markasının Türkiye'de yer almasında rol oynamıştır. Ürün yöneticiliği, ithalat, ihracat, direktörlük, koordinatörlük, teknoloji yönetimi, iş geliştirme gibi her noktadaki görevlerde bulunmuştur. Televizyon, radyo ile birlikte Big Partner Group Genel Koordinatörlüğü ve bipago Teknoloji Editörlüğü görevlerini de sürdürmektedir.

YORUM YAZ

Yorumunuzu buraya girebilirsiniz.
Lütfen adınızı buraya girin