16 Mart Cuma günü Tübider Bilişim Sektörü Derneği Mercure Istanbul City Bosphorus Hotel’de BlockChain Teknolojisi, Kripto Paralar ve Madencilik konusunda bilişimcilere bir seminer verdi. Uygulamalı olarak verilen seminere bilişim şirketlerinden ilgi oldukça fazlaydı.

Blockchain teknolojisinin, en basit ifadesiyle şifrelenmiş işlem takibi sağlayan dağıtık bir veri tabanı olduğunu belirten Tübider Yönetim Kurulu üyesi Niyazi Saral bu teknoloji ile aracısız her kullanıcının ağa bağlanabildiğini, yeni işlemler gönderebildiğini, işlemleri doğrulayabildiğini ve yeni bloklar oluşturabildiğini uygulamalı olarak anlattı. Her bir bilginin bloklar halinde, gelişmiş şifreleme algoritmalarıyla, birbirine bağlanarak kaydedildiği bu dağıtık veri tabanı olduğu ve bizlere bir merkeze bağlı olmaksızın işlem yapabilme imkânı sağladığı bir demo üzerinden gösterildi.
Seminerin 2. Bölümünde POW Proff-of-Work (Çalışmanın ispatı), POS Proof-of-Stake (Elde tutmanın ispatı), madencilik algoritmaları, pools (Havuzlar) , ledgers (Defteri kebirler), nodes (Blockchain düğümleri), wallets (Cüzdanlar), kripto paralar ve borsalar, hard ve soft fork (çatallanma) ..vs şeklinde terminoloji ve kripto paraların geleceği tartışıldı.

@HandeArpaligil

YORUM YAZ

Yorumunuzu buraya girebilirsiniz.
Lütfen adınızı buraya girin