Kız öğrencilerin teknoloji eğitimlerine katkı iyzico ve Tink’den

Türkiye’nin öncü finans teknolojileri şirketi iyzico, teknoloji ve yazılım sektöründe kadın istihdamını artırmak adına Teknoloji ve İnsan Kolejleri’yle iş birliğine imza attı. iyzico ve Tink iş birliğiyle teknoloji alanında kariyer yapmayı hedefleyen ve yeni kayıt yaptıran 5 kız öğrenciye 2018-2019 eğitim yılında sağlanacak bursun yanı sıra staj programı da başlatılacak.

Teknoloji ve yazılım alanında kadın çalışan oranının düşüklüğü tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de acı bir gerçek. Özellikle ülkemizde lise ve üniversite eğitimlerinde kadınların yazılım, kodlama, mühendislik gibi bölümleri tercih etmemesi yapılan iş başvurularında kadın çalışan sayısının düşük olmasına neden oluyor. Gelişmiş ülkelerle kıyaslandığında, Türkiye’de kadınlar STEM (fen, teknoloji, mühendislik ve matematik) alanındaki eğitime daha az yöneliyor. Küresel rakamlara bakıldığında, bilişim ve iletişim teknolojileri eğitiminde kadınların oranı yüzde 40’lara ulaşmış durumda. ‘iyzico Eğitim Bursu’, daha fazla kız öğrencinin teknoloji eğitimi veren okullara cesaretlendirilmesi ve profesyonel kariyer tercihlerini teknoloji alanında yapması açısından oldukça önemli.

Konuyla ilgili olarak Tink Kurucusu ve CEO’su Zeynep Dereli şu açıklamayı yaptı: “4. Sanayi Devrimi, kadınların teknoloji sektöründeki istihdamı ve girişimciliği için yeni bir perspektif ve büyük bir umut demek. Yeni çağda kariyer basamaklarını tırmanmak ve doğru yatırımlar yapmak için yaratıcılığın, çeşitliliğin ve bilginin bir araya gelmesi gerekiyor. Bu sayede 4. Sanayi Devrimi, kadınların önünde geniş bir fırsat penceresi açacaktır. Fırsat penceresini iyi değerlendirmek için kızlarımıza iyi bir teknoloji eğitimi kazandırmamız, yaratıcılık ve çeşitlilik içeren bir ortamda onları eğitmemiz gerekiyor. Bu noktada iyzico ile kızlarımızın teknoloji alanında kariyer yapmaları için iş birliği yaptık.”

Zeynep Dereli, iyzico’nun teknolojide durduğu yerini gençler için önemli bulduğunu söyleyerek şunları söyledi: “iyzico, birkaç yıl önce ‘geleceğin mesleği’ olarak adlandırılan fintech alanının en başarılı uygulayıcılarından ve inovatörlerinden biri konumunda. Bu anlamda iyzico’nun Tink’e olan ilgisi bizler için büyük önem taşıyor. Kızlarımızın teknolojiye dayalı yeni mesleklerde ve yeni kariyer yollarında kendilerini geliştirmeleri için mükemmel bir imkân yaratan iyzico’ya teşekkür ediyor, teknoloji eğitimi alan genç kızlarımızın her geçen gün daha yüksek kariyer basamaklarına ulaşacaklarından ve daha başarılı tekno-girişimler kuracaklarından emin olduğumuzu hatırlatmak istiyorum.”

iyzico CEO’su Barbaros Özbugutu, Tink kolejindeki kız öğrencilere sağladıkları bursla ilgili olarak: “Teknoloji alanında kadın istihdamı tüm dünyada kanayan bir yara. Kadın mühendis oranları dünya devi teknoloji şirketlerinde bile oldukça düşük. iyzico’da geçtiğimiz 6 ayda açtığımız Sistem Yöneticisi, Back-End ve Front-End Yazılım Geliştirici pozisyonlarına gelen başvuruların sadece yüzde 6’sı kadın adaylardandı. Bugün iyzico’nun kadın çalışan oranı yüzde 37 ve bu rakamı yükseltmek için özellikle yazılım ekiplerimizdeki pozisyonlara daha çok kadın başvurusu gelsin istiyoruz. Hatta teşvik edici olması adına Türkiye’nin öncü girişim firmalarının da katılımıyla Twitter’da #aydınlıkiçinyarış etiketini başlattık. Hepimiz bünyemizdeki kadın çalışan oranlarını belirli aralıklarla açıklayacağız. Ancak nitelikli kadın adaylardan başvuru alabilmek için özellikle Tink gibi teknoloji alanında eğitime odaklanan kurumlara daha çok destek olmamız gerekiyor. Biz de 5. yaşımızı kutlarken harekete geçip, 5 kız öğrencinin bir sene boyunca eğitimlerinin yüzde 30’unu karşılamak istiyoruz. Umuyoruz ki önümüzdeki yıllarda daha fazla öğrenciye burs imkânı tanıyıp diğer kurumlara da örnek olabiliriz” dedi.

@HandeArpaligil

YORUM YAZ

Yorumunuzu buraya girebilirsiniz.
Lütfen adınızı buraya girin