SteelSeries’in üst düzey oyuncular için tasarladığı Rival 710 modelinde dijital ekran, değiştirilebilir sensör ve titreşim desteği öne çıkıyor.

SteelSeries Rival 710 genel kutu tasarımını sürdürürken, zengin olarak adlandırabileceğimiz kutu içeriğini de bu modelde tüketicilere sunuyor. Kutu açıldığında Rival 710 ile birlikte biri kısa, biri uzun olmak üzere iki adet bağlantı kablosu ile karşılaşıyoruz. Rival 710 dahili kablo ile gelmiyor ve bu sayede kabloları takıp çıkartma imkanı bulunuyor. Kutu içeriğinde hem dizüstü hem masaüstü kullanımlara uygun olarak hazırlanan kablolar yerleştirilmiş. Kablolardan kısa olanı 1 metre boyunda plastik kaplı, uzun kablo da 2 metre boyunda örgülü yapıda geliyor. Her iki kablonun da altın uçlu olduğunu belirtmekte fayda var. SteelSeries Rival 710 modelini dizayn olarak incelediğimizde oldukça şık ve dikkat çeken bir görünüm ile karşılaşıyoruz. Arka kısımda yumuşak, siyah renkli mat bir yüzey görülürken, tuş bölümünde daha sert ve biraz parlak plastik dikkat çekiyor.

Ayrıca SteelSeries, arka kısmın değişimine de imkan tanıyor. Mouse’un her iki yanına baktığımızda tırtıklı kauçuk tabanlar görülüyor. Rival 600 serisinde gördüğümüz, yapıştırıcılar ile tutturulmuş olan kenarların bu kez kullanılmamış olduğu dikkat çekiyor. Bu kez SteelSeries, yapıştırıcı yerine, direkt olarak tümleşik bir yapı kullanmış. Bu durum ürünün kullanımını da olumlu olarak etkilemiş. Mouse üzerinde dikkat çeken noktalardan biri de OLED ekran. Mouse’un sol kenarının ucunda bulunan ekran; oyun içi bilgileri, seçtiğiniz çeşitli yazı ve gif lerin oynatılmasını sağlarken, diğer mouse bilgilerinin görmenize de imkan veriyor. Rival 710, kullanım ve kavrama noktasında oldukça iyi ve rahat bir deneyim sunuyor. 135 gramlık ağırlığı ile sağlam bir yapıya sahip olan model, tüm tutuş stillerine olanak tanıyor.

Mouse’a üst kısımdan baktığımızda, sağa doğru bir eğim göze çarpıyor. Mouse’ı sağ elini kullanan kullanıcıların biraz daha rahat bir kullanım sağlayacağı da anlaşılmış oluyor. Rival 710 modelinin üzerinde 7 adet tuş bulunuyor. Üçü sol kenarda, kalanları mouse üzerinde olmak üzere tasarlanan SteelSeries Engine yazılımı ile tüm tuşlara çeşitli makro atamaları da gerçekleştirebiliyor. Böylece dilediğiniz oyunda, istediğiniz tarzda kullanabiliyorsunuz. Yazılımın, RGB ve diğer geliştirmeler için de destek sunduğunu belirtmek gerekiyor. SteelSeries Rival 710, dizayn olarak RGB aydınlatmaları çok iyi kullanmış. Mouse tekerleği ve arka kısımda bulunan SteelSeries logosundaki aydınlatmalar yeterli işlev görüyor diyebiliriz. Rival 710’da plaka detayı da bulunuyor. Böylece SteelSeries’in kendi sitesinden edineceğiniz bilgi dosyası ile kendi plakanızı hazırlayıp 3D yazıcılarda bastırabilir ve Mouse üzerinde kullanabilirsiniz.

TrueMove 3 Sensöre Sahip

SteelSeries Rival 710, en iyi CS:GO mouse’ larından bir tanesi olarak gösterilebilir. İçerdiği donanım ve sahip olduğu teknoloji, mouse’u diğer modellerin önüne çıkarıyor. Rival 710, içerisinde SteelSeries’in TrueMove 3 optik sensörü bulunuyor. Sensör, SteelSeries’in şimdiye kadar geliştirdiği en iyi sensör olarak göze çarpıyor. 12000 CPI, 350 IPS tarama ve 1 MS tepkimesi sensörün önemli teknik özelliklerinden denilebilir. Sensör, fiziksel hareket ile birlikte mouse hareketini ölçümleyerek sapmaları en aza indiren bir teknolojiye de sahip. Bu gibi noktaları göze aldığımızda rakiplerine göre modeli öne çıkartan pozitif yönleri ciddi bir fark ile göre biliyoruz.

SteelSeries, Rival 710 modelini QcK isimli padi ile birlikte kullanmanız halinde, IPS seviyesinin 350’yi aştığını belirtiyor. En önemlisi bu da değil. Rival 710, daha önce karşılaşmadığımız sensör değiştirmeye imkan veren bir yapı ile geliyor. Bunun için yapılması gereken tek şey, tabanda bulunan dört vidayı sökmek. Değiştirilebilir sensör modelinin ise, Pixart 9800 Laser olduğunu belirtmekte fayda var. Rival 710’un OLED ekrana sahip olduğu ekran gerçekten çok başarılı. Bu ekranın, çeşitli oyunlarda bilgiler sunan ve oyun içi etkileşimi arttıran güzel bir detay olduğu rahatlıkla söylenebilir. Özellikle CS:GO etkileşiminin yüksek olduğu ekranda, attığınız mermiden aldığınız silaha, vurduğunuz oyuncudan ölüm sonrası mesaja kadar birçok bilgiye ekrandan ulaşabiliyorsunuz. SteelSeries Rival modelinin bir diğer dikkat çeken özelliği
ise titreşim. İçerisinde dahili bir titreşim motoru barındıran Rival 710, oyunda belirlediğiniz çeşitli durumlara göre titreşimli geri bildirimler verebiliyor. Örneğin CS:GO‘da bomba düşürdünüz ya da birini vurduğunuz anlarda mouse, sizlere titreşim ile bilgi veriyor. Bunun güzel bir detay olduğunu ve sizi tamamen oyunun içine çektiğini belirtmekte fayda var. OLED ekran, oyun içi titreşimli bildirim, CPI ve tüm özelleştirmeler, SteelSeries’in Engine yazılımı ile ayarlanabiliyor. Merak edilen tık ömrünün 60 milyon olduğunu belirtelim. Bu rakamın da oldukça yüksek olduğunu söyleyebiliriz.

@HandeArpaligil

PAYLAŞ
Önceki İçerikMars’ta Sürdürülebilir ve Yaşanabilir Bir Üs Kurmanın Anahtarı
Sonraki İçerikTeknoloji Sektörü Kadınlarla Yükseliyor
Kendisi 1999 yılından itibaren teknoloji sektörünün içinde bulunmaktadır. Değişik kademelerde yöneticilik yapmış ve birçok ünlü teknoloji markasının Türkiye'de yer almasında rol oynamıştır. Ürün yöneticiliği, ithalat, ihracat, direktörlük, koordinatörlük, teknoloji yönetimi, iş geliştirme gibi her noktadaki görevlerde bulunmuştur. Televizyon, radyo ile birlikte Big Partner Group Genel Koordinatörlüğü ve bipago Teknoloji Editörlüğü görevlerini de sürdürmektedir.

YORUM YAZ

Yorumunuzu buraya girebilirsiniz.
Lütfen adınızı buraya girin