Finansal teknoloji alanında Türkiye’nin önde gelen şirketleri arasında yer alan iyzico ve Politika Analiz Laboratuvarı (PAL) ortaklığında hazırlanan “Finansal Teknolojilerin Türkiye Ekonomisine Etkileri: iyzico Vaka Analizi” raporu, iyzico’nun farklı alanlarda yerel fintek sektörüne olan etkilerini göstermek amacıyla hazırlandı. Özellikle e-ticaret sektörüne dair önemli rakamlar içeren raporda, iyzico’nun büyüme rakamları ve e-ihracat verileri ön plana çıkan konular oldu.

BKM verilerine göre Mart 2016 – Eylül 2018 arasında Türkiye genelinde internet üzerinden kredi kartıyla yapılan ödemeler, aylık ortalama yüzde 3 ile büyürken iyzico’nun büyüme oranı yüzde 11 oldu. iyzico üzerinden Mayıs 2016’da 17 milyon TL’lik işlem hacmine erişildi; Haziran 2018’de ise bu hacim 260 milyon TL seviyesine ulaştı. i

Raporun değindiği bir diğer önemli başlık ise e-ihracat rakamları. Buna göre iyzico üzerinden gerçekleştirilen e-ihracat faaliyetlerinin menzili, Türkiye’nin 3.355 km’lik e-ihracat menzilinin 1,5 katına çıktı ve 5.292 km oldu.

Menzil artışının yanında iyzico, bu alanda da ülke ortalamasının üzerinde bir büyüme kaydetti. Mart 2016-Eylül 2018 dönemi içerisinde Türkiye’nin e-ihracatı yüzde 2 büyürken, iyzico ülke ortalamasının tam 9 katı hızla büyüdü ve aynı dönemde yüzde 18’lik bir büyüme oranına ulaştı. Aralık 2016 ile Aralık 2018 arasındaki dönemde, iyzico üzerinden yurtdışına satış yapan üye iş yeri sayısı da 4 kat arttı ve 350’den 1337’ye çıktı. 1

Raporda ayrıca, iyzico’nun kayıtiçi ekonomiye olan katkısına da değinildi. Buna göre, iyzico üye iş yeri sayısının ve iyzico üzerinden gerçekleştirilen işlem hacminin artması, kayıt dışından kayıt içine geçen işlem hacmini de artırdı. 2016-2018 yılları arasında, iyzico üzerinden gerçekleştirilen işlem hacmi 4,8 milyar TL seviyesine ulaştı ve kayıtiçi ekonomiye 1,2 milyar TL seviyesinde bir katkı sağlandı.

@HandeArpaligil

PAYLAŞ
Önceki İçerikTürkiye’nin İlk Canlı 5G Arama Testi
Sonraki İçerikİki Ünlü Siber Suçlu Grubun Ortak Noktası Ortaya Çıktı
Kendisi 1999 yılından itibaren teknoloji sektörünün içinde bulunmaktadır. Değişik kademelerde yöneticilik yapmış ve birçok ünlü teknoloji markasının Türkiye'de yer almasında rol oynamıştır. Ürün yöneticiliği, ithalat, ihracat, direktörlük, koordinatörlük, teknoloji yönetimi, iş geliştirme gibi her noktadaki görevlerde bulunmuştur. Televizyon, radyo ile birlikte Big Partner Group Genel Koordinatörlüğü ve bipago Teknoloji Editörlüğü görevlerini de sürdürmektedir.

YORUM YAZ

Yorumunuzu buraya girebilirsiniz.
Lütfen adınızı buraya girin