Motorlu Taşıtlar Vergisi MTV için yüzde 40 zam geliyor

Maliye Bakanı Naci Ağbal, 2018 yılında belirlenecek vergi artışlarına ilişkin açıklamalarda bulundu. Binek otomobillerden alınan motorlu taşıtlar vergisi MTV için yüzde 40 zam 2018 yılında geliyor.

Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) için yapılacak olan yüzde 40‘lık vergi artışının binek otomobiller için geçerli olacağını da sözlerine ekleyen Ağbal, diğer sınıf araçlarla ilgili normal yeniden değerleme oranında artış yapılacağını belirtti.

MTV‘de yapılan artış ile şu anki motorlu taşıtlar vergisi sisteminde sadece motor hacmi ve araç yaşı belirleyici olurken, yeni sistemle birlikte MTV’de aracın vergisiz değerinin de dikkate alınacak ve aracın ülkeye giriş fiyatı da vergilemede etkili olacak. Bu da lüks araçların MTV‘sinde önemli artışa neden olmuş olacak.

Ayrıca, şans oyunları için alınan vergide de artışa gidileceğini açıkladı. Şans oyunlarında ikramiyeden alınan yüzde 10‘luk vergi iki kat arttırılarak, yüzde 20‘ye çıkacak.

Vergi artışları yaşayan farklı alanlarda mevcut.

Kurumlar vergisi oranı, finans sektörü için yüzde 20’den yüzde 22’ye çıkarılacak. Genel oran ise yüzde 20 olarak kalacak.

Bütün gelirler için uygulanan gelir vergisi tarifesinde de değişiklik yapılacak. Yapılan değişiklik, ücret gelirleri için 1 Ocak 2018‘den, diğer kazançlar için 2017 kazançlarından itibaren geçerli olacak. Gelir vergisi tarifesinin üçüncü dilimindeki gelirler için uygulanan yüzde 27 oranı ise yüzde 30‘a çıkarılacak.

Daha önce kira gelirleri üzerinden elde edilen hasılatın, yüzde 25‘i kazançtan düşebiliyordu, bu götürü gideri ise yüzde 15‘e düşürülecek.

Sigara yapımında kullanılan kağıttan da ÖTV alınması kararlaştırıldı.

En ilginç kararlardan bir tanesi ise enerji içeceklerine gelen ÖTV oldu. Kolalı gazozlar üzerinden alınan yüzde 25‘lik ÖTV, artık enerji içeceklerini de kapsayacak şekilde genişletilecek.

@ardameric

YORUM YAZ

Yorumunuzu buraya girebilirsiniz.
Lütfen adınızı buraya girin