Bilişim Medyası Derneği, BMD 9. Geleneksel İftar Yemeği Üst Düzey Katılımla Gerçekleştirildi

Bilişim Medyası Derneğinin 20. yılını kutladığı dönemde, 9.‘su düzenlenen BMD Geleneksel İftar Yemeği, Başarsoft‘un destekleriyle gerçekleştirildi.

İftar yemeğine, Bilişim Medyası Derneği üyeleri, derneğe yeni katılan üyeler, Başarsoft Genel Müdürü Tuncay KüçükpehlivanSTK Başkanları, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Galip Zerey, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı (BTK) Başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan, Dijital Kalkınma Derneği Başkanı Zekai Kıran, Mobisad Başkanı Mustafa Kemal Turnacı, Mobilsiad Başkanı Prof. Dr. Kerem AlkinYasad Başkanı Doğan Güneş katıldı.

9.’su düzenlenen BMD Geleneksel İftar Yemeği‘nin açılış konuşmasını Bilişim Medyası Derneği Başkanı Musa Savaş yaptı. Konuşmasında BMD’nin kuruluş aşamalarına değinen Savaş, derneğin 25 Mayıs 1998 günü resmi olarak onaylandığını, gerçekleştirilen gecenin de 25 Mayıs 2018 tarihi olması sebebiyle, aynı zamanda derneğin 20. yaş günü olduğunu söyledi.

5 yıl evvel başkanlığı devraldığını ve yakın zaman gelişmelerine ayak uydurarak derneğin isminin de geçtiğimiz yıl Bilişim Medyası Derneği olarak güncellendiğini belirtti. Bilişim ve teknoloji alanında içerik üreten herkesin gerekli şartları oluşturarak derneğe üye olabilmesinin önünü açtıklarını belirten Savaş, bu değişime devam ederek son olağanüstü genel kurul toplantısında, yönetim kurulunu da yenilediklerini dile getirdi.

Derneklerin 3 sac ayağı olduğunu; bunların üyelerine, kamuya ve sektöre karşı sorumluluk olduğunu belirtti. Üyelerine karşı sorumluluklarını daha önceki dönemlerde de yerine getirdiklerini belirten Savaş, aynı dönemlerde maalesef kamuya ve sektöre karşı sorumluluklarını layıkıyla yerine getiremediklerinin altını çizdi. Görevi devraldıktan sonra Ankara ile yakın olarak çalışmaya başladıklarına değinen Savaş, bu yakınlıklarına Ankara tarafından karşılık bulduklarını ve kamu kurumlarının her zaman kendilerine destek verdiğini belirtti. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Sayın Galip Zerey‘in, bilişim sektörünün otorite kurumu Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK)‘nın Başkanı Sayın Dr. Ömer Fatih Sayan‘ın ve son dönemlerde faaliyetlerini de arttıran Kişisel Verileri Koruma Kurumu (KVKK) Başkanı Sayın Prof. Dr. Faruk Bilir‘in her zaman Bilişim Medyası Derneği’ne her zaman destek olduğunu belirtti.

Konuşmasında, son 5 yıldır düzenlenen BMD Geleneksel İftar Yemeği‘nin destekçisi olan ve BMD‘yi hiç yalnız bırakmayan Başarsoft ailesine de teşekkür eden Savaş, BMD‘nin birçok derneğin kesişim kümesi olduğunu; hem bilişim, hem medya, hem de diğer paydaşlar olan iletişimciler ve halkla ilişkiler arasında yer aldığını, dolayısıyla BMD’nin güçlü olması gerektiğini, bunun da birlik sağlayarak olabileceğini söyledi. Konuşmasını, geceye davetli olarak katılan herkese teşekkür ederek tamamladı.

BMD üyesi olan ve bu özel gecenin sunumunu gerçekleştiren Çetin Ünsalan, 20.yılını kutlayan Bilişim Medyası Derneği‘nin yıllar içerindeki gelişimine bakıldığında çok emekler verilerek bu noktaya gelindiğini belirterek, 20. yıla özel dernek “zıpkın” gibi ifadesini kullandı ve teşbihte olmayacağını belirtti. “Zıpkın” gibi bir Yönetim Kurulu oluşturulduğunu bir defa daha belirterek, yeni yönetim kurulu için geceye katılanlardan alkış istedi ve yeni yönetim kurulunu tebrik etti.

Sözü devralan Başarsoft Genel Müdürü Tuncay Küçükpehlivan konuşmasına, Başarsoft CEO‘su Alim Küçükpehlivan‘ın yurt dışında olması sebebiyle bu özel geceye katılamadığını ve herkese selamları olduğunu belirterek başladı.

Başarsoft olarak, haritaya ihtiyacı olan ve harita kullanan herkesle temas halinde olduklarını belirtti. Türkiye’ de geliştirdikleri uygulamaları son birkaç yıldır yurt dışına da ihraç etmek için çaba harcadıklarını belirten Küçükpehlivan, son birkaç aydır bunların meyvelerini almaya başladıklarını belirterek, yurt dışında yaptıkları çalışmalardan bahsetti.

Küçükpehlivan, yaptıkları çalışmaları geliştirmek istediklerini, bu sebeple sektörün kendilerine sahip çıkmasını ve destek olmasını istediklerini belirtti. Başarsoft olarak, Bilişim Medyası Derneği başta olmak üzere, bilişime destek olduklarını ve olmaya devam edeceklerini belirten Küçükpehlivan sözlerini tamamladı ve geceye katılanlara teşekkür etti.

Türkiye‘nin en önemli kamu kurumlarından olan Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK)’nın Başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan konuşmasına; Ramazan-ı Şerif‘in bu güzel gününde, bu özel geceye katılanlarla bir arada olmaktan dolayı duyduğu mutluluğu ifade ederek başladı ve içerisinde bulunduğumuz mübarek ayın hayırlara vesile olmasını ve Ramazan Bayramına mutluluk ile ulaşılmasını temenni etti.

İletişim sektörünün tüm sektörlerin omurgası olduğunu ifade eden Sayan, iletişim sektöründeki gelişmelerin yalnızca iletişimi değil, ulaşımdan sağlığa, tarımdan ekonomiye bir çok farklı alanda en geniş şekilde etkilediğini belirtti. Son 15 yıldır kurum ve bakanlık bünyesindeki gelişmelerin gözlemlendiğini, gerek altyapı, gerek hızlar, gerekse kullandığımız 4.5G mobil teknolojisi ile bütün alanlarda en iyi olanı, en doğru ve en hızlı şekilde nasıl kazandıracaklarının arayışı içinde olduklarını belirtti. BTK olarak, özellikle son 2 senede Ankara‘da yeni binalarına taşındıktan sonra sektörün kalbi olma yolunda karar aldıklarını, sektörün her türlü organizasyonuna gönülden hizmet edecek şekilde ev sahipliği yaptıklarını ve yapacaklarını belitti. Sayan, BTK olarak çeşitli organizasyonlar sebebiyle 1 veya 2 ayda bir sektör ile buluştuklarını ve bundan dolayı çok mutlu olduklarını da ifade etti.

Sayan, regülasyon kurumu olduklarını ve sektörün önünü açacak düzenlemeleri yapmakla yükümlü olduklarını belirterek, son zamanlarda Sayın Başbakanımızın da ev sahipliğinde ortak altyapının nasıl kullanılacağı noktasında çok ciddi bir adım atıldığını, sabit hizmetlerde atılan bu adımın, mobil hizmetlerde de devam etmesi ve ülkemize yapılan yatırımların mükerrer olmasını önleyerek rekabetin, “benden geçecek” şekli yerine, “hizmetten geçecek” bir şekle dönüşmesi hepimizin amacıdır dedi. Türkiye‘nin kalkınma hedeflerinin, 2023 vizyonu çerçevesinde şekillenmiş olduğunu, herkesin desteği ile de 2023 vizyonuna ulaşacaklarını ifade etti.

Son zamanlardaki döviz hareketlerine değinen Sayan, iletişim sektörünün ve siber güvenliğin koordinasyonu ile içerden birlik olunması gerektiğini belirtti.

Bilişim Medyası Derneği‘nin 20. yılını tebrik eden ve nice 20. yıllara dileklerini ileten Sayan, hep birlikte 30., 40. yılları da değerli arkadaşlarımızla birlikte yaşayacağız dedi.

Sosyal medya ile ilgili olarak da çalışmaları olduğunu, internet, posta sektörü, telekomünikasyon sektörü ve siber güvenlik gibi bütün alanlarda merkezi durumda olduklarını belirten Sayan, Bilişim Medyası‘ndan da bu konuda destek istedi. Hep birlikte, bir olup, beraber olup başarıya ulaşacaklarını söyleyerek sözlerini tamamladı.

Gecenin son konuşmasını Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Sayın Galip Zerey yaptı.

Zerey konuşmasına, Bilişim Medyası Derneğini yakından takip ettiğini ve yapılan olağanüstü genel kurul sonrasında belirlenen yeni yönetim kurulu ile derneğin gücü ve etkinliğinin daha da artacağını bildiğini belirterek başladı.

Medyanın, bilişim sektörü üzerinde oldukça etkili olduğuna değinen Zerey, Bilişim medyasının, Bakanlığın yaptığı çalışmaları, BTK‘nın yaptığı işleri, sektörün durumunu, geleceğini ve yeni teknolojileri takip edenlere aktararak çok önemli bir görevi yerine getirdiğini belirtti.

Bakanlığın amacının telekom, IT ve bilişim sektörünü büyütüp geliştirmek, istihdamı arttırmak, yeni teknolojileri kullanmak ve yeni teknolojilere geçerken de mümkün olduğunca yerlimilli yazılım, donanım kullanmak ve dışa bağımlılığımızı azaltmak, ses data, sms trafiğinin yurt içinde kalmasını sağlamak, uluslararası veri merkezlerinin Türkiye’deki veri merkezlerine gelmesini teşvik etmek ve gerekli altyapıyı, ürün teşvikini sağlamak, hizmet kalitesini yükseltmek, abonelerin daha iyi fiyatlarla, daha iyi şartlarla hizmet almasını sağlamak amaçlarında olduğunu belitti. Bu şartlarda hem bakanlık, hem BTK, hem de sektör olarak çalıştıklarını ifade etti.

Bilişim sektörünün ve bilişim medyasının çok kaliteli olduğuna değinen Zerey, bu kalitenin yansıması olarak aldıkları geri bildirimleri bakanlıkça da değerlendirdiklerini belirtti.

Bilişim Medyası Derneği‘nin çok önemli olduğunu ve şahsen BMD’nin toplantılarına katılmaya gayret ettiğini belirten Zerey, yeni Yönetim Kurulu‘na başarılar dileyerek, Bilişim Medyası Derneği‘ne davetlerinden ötürü, geceye katılanlara da katılımlarından ötürü teşekkür etti ve konuşmasını tamamladı.

Bilişim ve teknoloji medyasının aktif, dinamik, genç ve tecrübeli isimleri Elif Tütüncü, Emre Çetinkaya, Ercan Uğurlu, Ferit Çelik, Funda Güleç, Gökey Yılmazer, Serhan Türkmenoğlu, Sinan Küstür, Ürün Dirier düzenlenen gecede yer alarak Bilişim Medyası Derneği‘nin (BMD) üyeleri arasına katıldılar.

BMD 9. Geleneksel İftar Yemeği‘nin sonunda, Başarsoft Genel Müdürü Tuncay Küçükpehlivan, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Galip Zerey‘e katılımlarından dolayı teşekkür plaketleri takdim edildi.

Gerçekleştirilen özel gece, Bilişim Medyası Derneği Yönetim Kurulu [Musa Savaş (Başkan), Arda Meriç (Genel Sekreter), Ceyhun Mısırlıoğlu (Sayman), Hasan Genç (Üye), Nurhan Demirel (Üye)] ve katılımcıların toplu fotoğraf çekimi sonrasında sona erdi.

@HandeArpaligil

YORUM YAZ

Yorumunuzu buraya girebilirsiniz.
Lütfen adınızı buraya girin